Blog > Komentarze do wpisu

Elegancja Francja

Do powrotu po kolejnej dłuższej przerwie na blogu zainspirowało mnie wydarzenie, w którym w ostatni wtorek przyszło mi uczestniczyć.

Plakat wystawy

W Centrum Kultury Zamek w Poznaniu odbył się wernisaż wystawy „Elegancja Francja”, którego kuratorem jest Piotr Szaradowski, wykładowca i autor bloga Muzealne mody. Jego opieka nad przedsięwzięciem i przygotowanie całej wystawy były dla mnie gwarancją na powodzenie całego projektu i nie pomyliłam się.

Na wystawie zobaczyć można wyselekcjonowane i ciekawie zaaranżowane stroje będące przekrojem całego XX wieku (a i nawet bluzkę gorsetową z końca XIX w.!). Dobrze, że pan Piotr uprzedził przed otwarciem by nie dotykać ubrań, bo obawiam się, że mogłabym się nie powstrzymać :) Niektóre z nich pięknie wyszywane, zdobione, misternie tkane… Musicie to zobaczyć na własne oczy, bo choć kilka poniższych zdjęć daje pewien ogląd na znajdujące się na wystawie eksponaty, to dopiero na żywo można docenić ich kunszt. Swoją drogą w kontekście ubrań słowo „eksponat” brzmi dość specyficznie, ale uwierzcie mi w tym przypadku słowo to jest jak najbardziej na miejscu, to małe dzieła sztuki. Autor wystawy w przemyślany sposób posegregował je na kategorie, wśród nich m.in. art deco, haute couture, czy nawiązania mody pomiędzy dekadami (jeśli ktoś sądził, że inspiracja wcześniejszymi dekadami to wymysł ostatnich 10 lat, to jest w dużym błędzie).

Wystawa

Wystawa

Wystawa

Wystawa

Wystawa

Żeby tego było mało wystawie towarzyszą projekcje filmów z pogranicza mody, wykłady i spotkania tematyczne (wśród niebywała gratka – spotkanie z Grażyną Hase). Pełny harmonogram znajdziecie tu.

Na koniec polecam też zakup publikacji wydanej w nawiązaniu do wystawy - historia mody francuskiej w niezwykle ciekawej pigułce. Przeczytałam jednym tchem.

Źródło zdj: fanpage Muzealne Mody i C.K. Zamek

sobota, 06 lipca 2013, frenja
Tagi: wystawa

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: modologia, *.icpnet.pl
2013/07/30 21:18:41
Autorko bloga, właśnie sobie zobaczyłam, że być może pojawisz się w czwartek na moim wykładzie. Jeśli dotrzesz, to proszę podejdź przed lub po mojej opowieści, bo warto byłoby się poznać :)
-
Gość: Masarnia-twój masaż, 81.21.195.*
2014/06/13 09:34:10
bardzo inspirujące historyczne stroje :)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Photobucket

Photobucket

Photobucket

Moda to szczególna forma życia, która ma zapewnić kompromis między tendencją do społecznego zrównania a tendencją do indywidualnej odrębności.

G. Simmel

Każda ilustracja umieszczona na tym blogu, która nie należy do mnie, jest opisana źródłem swojego pochodzenia. Reszta podpisana frenja.blox.pl jest moją własnością i ich kopiowane jest możliwe tylko za moją zgodą.

Bardzo proszę niespamować w komentarzach, każdorazowo spam będzie usuwany! Jeśli tworzysz ciekawą biżuterię/ubrania albo prowadzisz interesującą stronę, napisz do mnie. Jeśli Twoje dzieło wpadnie mi w oko, niewykluczone że o Tobie napiszę, ale bardzo proszę, nie spamuj.