Blog > Komentarze do wpisu

"Nie", niepodważalnej prawdzie o nas, kobietach.

Po przeczytaniu tego tekstu Tobiasza Kujawy na temat wpajania kobietom jedynie słusznej prawdy o ubraniach, bez których żyć im nie wolno, niezmiernie się ucieszyłam, że jest na tym świecie ktoś opiniotwórczy, kto ma odwagę wytknąć te bzdury palcem. Pozwolę sobie dodać jeszcze dwa słowa od siebie.

Dlaczego nie cierpię artykułów typu "10/100/1000 rzeczy, które każda kobieta powinna mieć w swojej garderobie", w których to wymienia się m.in. dżinsy, klasyczny trencz, białą koszulę, małą czarną itp.? Ponieważ stylizacja to tworzenie indywidualnego stylu, nie koniecznie ekstrawaganckiego czy wyszukanego, ale z całą pewnością osobistego. Dostosowanego do sposobu bycia, trybu życia, osobowości, gustu, typu urody i sylwetki. Trudno zatem powiedzieć, że każda kobieta musi mieć dżinsy. Jeśli uwielbia klasykę i nosi jedynie sukienki czy garniturowe spodnie, to nikt jej nie zmusi do noszenia dżinsów. Biała koszula? Ja nie mam ani jednej i żyję. Poza tym tylko nieliczna grupa kobiet dobrze wygląda w czystej bieli, ale o tym autorzy uniwersalnych poradników nie mają ochoty wspominać, bo to za bardzo komplikowałoby sprawę. Podobnie jest zresztą z czernią. Absolutną nieprawdą jest, że czerń pasuje wszystkim i na każdą okazję. Wyjątkiem jest jedynie pogrzeb, tu odstępstw nie ma. W każdym innym przypadku należy rozważyć czy nie powinien to być np. brąz, grafit, popiel, długość midi czy może jednak maksi. Gdyby sprawa była tak prosta, to po pierwsze styliści nie mieliby racji bytu, a po drugie po ulicach chodziłyby same klony (choć i to czasem niestety się zdarza). Nie chcę powiedzieć, że tego rodzaju artykuły, programy itp. nie mają kompletnie sensu, ale niestety zbyt rzadko pojawia się w nich rzetelna informacja, iż wybór spośród wskazanych ubrań czy dodatków powinien być dostosowany do ich właściciela. A jest właśnie tak, że ubranie zawsze powinno być dostosowane do kontekstu. Oderwane od okoliczności, dla osoby dopiero poszukującej swojego stylu, może okazać się przebraniem, a stąd już krótka droga do całkowitego zniechęcenia tematem mody, ubioru i wizerunku. Trzeba zatem szukać, czytać, oglądać, ale przyswojonych informacji nie adoptować na ślepo, tylko rozważać czy mam gdzie w tym wyjść, jak się w tym czuję, czy to do mnie w ogóle pasuje i jaki komunikat będę wysyłać mając tę rzecz na sobie. Zbiorowemu mydleniu oczu mówię stanowcze „Nie”.

sobota, 30 listopada 2013, frenja

Polecane wpisy

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Photobucket

Photobucket

Photobucket

Moda to szczególna forma życia, która ma zapewnić kompromis między tendencją do społecznego zrównania a tendencją do indywidualnej odrębności.

G. Simmel

Każda ilustracja umieszczona na tym blogu, która nie należy do mnie, jest opisana źródłem swojego pochodzenia. Reszta podpisana frenja.blox.pl jest moją własnością i ich kopiowane jest możliwe tylko za moją zgodą.

Bardzo proszę niespamować w komentarzach, każdorazowo spam będzie usuwany! Jeśli tworzysz ciekawą biżuterię/ubrania albo prowadzisz interesującą stronę, napisz do mnie. Jeśli Twoje dzieło wpadnie mi w oko, niewykluczone że o Tobie napiszę, ale bardzo proszę, nie spamuj.